Język młodych ludzi zmienia się bardzo dynamicznie. Czasami oni sami nie nadążają za nowymi wyrażeniami i trendami. Jednak są w tym zdecydowanie lepsi niż starsi. Jedną z ich nowości językowych jest XD. Chyba każdy z nas je chociaż raz słyszał, czy widział, ale co to oznacza?

Znaczenie XD?

Pewnie nikogo kto chociaż trochę zna język młodzieżowy, nie zdziwi to, że XD nie ma jednego znaczenia. Tak naprawdę, aby zrozumieć o co chodzi osobie, która go używa, należy znaczenie wyłapać z kontekstu. Przede wszystkim XD to rodzaj emotikonki, którą stosuje się podczas komunikacji tekstowej. Zazwyczaj na komunikatorach, blogach czy w komentarzach. Używa się jej gdy coś nas rozbawi. Kiedy chcemy pokazać, że się śmiejemy. Przekazuje ona więcej emocji niż 😊 lub zwyczajne „hahahahaha”.

Ma ona również wiele innych znaczeń, ale o tym powiemy później. Emotka ma swoje odmiany np.: xd, xD, Xd. Obecnie używa się ich w tych samych kontekstach, ale kiedyś uważano, że xd jest bardziej olewające i ma raczej na celu wyrazić zdziwienie. Teraz XD używa się również w mowie. To słowo zyskało bardzo wiele popularności i podczas rozmowy również można go używać. A dlaczego akurat XD? Ponieważ te dwie litery przypominają śmiejącą się buźkę. Taką mimikę można było często zobaczyć w różnych bajkach czy kreskówkach. Z pewnością dlatego wymyślono taki skrót.

znaczenie xd

Kiedy stosuje się XD?

Zastosowanie XD to bardzo rozległy temat i trudno to wszystko zamieścić w jednym wyjaśnieniu. Przede wszystkim stosuje się go, gdy coś nas rozbawi i chcemy pokazać, że się z tego śmiejemy. Jest to pierwsze znaczenie znaku, które bardzo długo się utrzymywało. Tak naprawdę od niedawna można mówić, że XD oznacza również coś innego. Młodzież używa go, gdy usłyszy jakieś nieciekawe informacje na ważny dla nich temat. Wtedy z pewnością odpowiedzą XD. Tak samo jest w momentach, gdy są zdenerwowani albo zaszokowani. Obecnie ta emotikonka jest bardzo popularna w języku nastolatków. W internecie można ją bardzo często zobaczyć. Mowa również o tych kilku wariantach, które zostały przedstawione na górze.

Młodzi ludzie czasami zmieniają znak. Obecnie popularne jest XDDDDD. Przyjmuje się, że im więcej powtórzonej litery znajduje się w emotce tym coś jest dla niech bardziej np.: bardziej śmieszne, bardziej denerwujące, bardziej szokujące, bardziej niezrozumiałe. Młodzi za pomocą XDpotrafią się porozumiewać bez słów. Czasami wystarczy tylko wysłanie tego znaku swoim znajomym, aby wiedzieli, że coś się wydarzyło, o czym z pewnością zaraz się dowiedzą. XD to jeden z trudniejszych do zrozumienia znaków językowych młodych ludzi. Ze względu na to, że można go używać w każdej sytuacji, wiele osób nie wie, co w danym momencie ono oznacza, a z kontekstu jest to bardzo trudne do zrozumienia. Jednak warto dodać, że popularność XD spowodowała, że młodzi ludzie znacznie rzadziej używają wulgaryzmów. To bardzo dobrze, że młodzi ludzie starają się zastępować te słowa innymi wyrażeniami, nawet jeśli jest to XD.