Młodzieżowy slogan nie raz zaskakiwał dorosłych. Często powstają słowa, których znaczenia nawet trudno jest się domyślać. Pewnie wszyscy słyszeliśmy słowo gimbaza. Jednak co to oznacza i w jakich sytuacjach się go używa?

Gimbaza – definicja

Gimbaza to słowo o nie jednym znaczeniu. W slangu młodzieżowym bardzo często zdarza się tak, że wyrażenia wymyślane przez młodzież mają więcej niż jedno znaczenie. Zacznijmy od pierwszego z nich.

  1. Według internetowego słownika języka polskiego PWN gimbaza to potoczne i lekceważące nazwanie uczniów gimnazjum. Skąd to się wzięło? Młodzi ludzie w tym wieku często zachowują się w sposób niezrozumiałych dla innych. Robią niemądre i nieodpowiedzialne rzeczy. Podążają za modą, są głośni, a czasami zachowują się nawet niekulturalnie. Zależy im, aby być popularnym i lubianym przez innych. Żeby jednym słowem określić ten wiek, wymyślono gimbazę.
  2. Według innych źródeł, a przede wszystkim gimnazjalistów, gimbaza to również młodzieżowe nazwanie gimnazjum, czyli szkoły, w której się uczą. To wyrażenie również powstało po to, aby w sposób uszczypliwy wyrazić to, co się robi w tej placówce. Ze względu na uczniów, którzy do niej chodzą, ta szkoła to zestawienie w jednym miejscu młodzieńczego temperamentu i hormonów, co powoduje, że w gimbazie dzieje się wiele szalonych rzeczy. Uczniowie chodzą tam dla towarzystwa. Nie myślą jeszcze o przyszłości, więc nie obchodzi ich nauka i konsekwencje swojego olewczego stosunku do szkoły. To określenie używa się raczej mówiąc o mniej prestiżowym gimnazjum. Chociaż znaczna część uczniów używa go i nie czuje z tego powodu wstydu.
  3. Teraz gdy zamiast w gimnazjum uczniowie kontynuują swoją naukę w szkole podstawowej, gimbaza zmieniła swoje znaczenie. Nazywa się nią osoby młode, zazwyczaj w wieku nastoletnim, które chcą jak najwięcej się bawić i lekceważąco podchodzą do życia. Nie wypełniają swoich obowiązków, a przez to, co robią, wpadają w duże kłopoty. Jest to określenie pogardliwe, którego nie przypisuje się odpowiedzialnym nastolatką.

Pewnie dla wielu osób, nawet po przytoczeniu definicji słowa gimbaza, będzie trudno zrozumieć, o co chodziło nastolatkowi, wypowiadając to wyrażenie ze względu na jego liczne znaczenie. Wtedy trzeba zrozumieć z kontekstu, co miał na myśli nasz rozmówca. Często nadal może być to trudne, w szczególności, gdy do tego dochodzą jeszcze inne slangowe słowa.

uczniowie

Czy gimnazjaliści obrażają się po nazwaniu ich gimbazą?

To bardzo ciekawe pytanie. Mimo tego, że wyżej wymienione znaczenia słowa gimbaza nacechowane są negatywnie i pogardliwie, uczniowie nie czują się obrażeni, gdy tak się o nich powie. Często sami używają tego słowa. Dlaczego? Bo dzięki temu utożsamiają się z jakąś grupą społeczną i czują się z tym dobrze, bo ich wszyscy najlepsi przyjaciele to gimbaza.Oczywiście, nie zawsze tak jest, w szczególności, gdy razem z tym wyrażeniem użyje się innych, mniej miłych, słów.